Elisam Group

دنیای متفاوت با تولید محتوا

هفت مهارت برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای

هفت مهارت برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای

شاید انتظار دارید بگویم  با انجام دادن چند کار می توانید به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید. اما عکاسی همانند سایر مهارت ها نیازمند سخت کوشی، ممارست و آموزش تکنیک های مربوط به خودش است.اما در قرن حاضر و با پیشرفت هایی که در حوزه تکنولوژی رو به رو هستیم می توانیم بهترین تصاویر مورد نیازمان را خلق کنیم. ابزارهایی که در این راستا به ما کمک می کنند تا در حالی که مبتدی هستیم بتوانیم تصاویر  زیبایی را به وجود آوریم.

در تحقیقاتی که انجام دادم به هفت نکته رسیدم که می تواند به ما برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای کمک کند :

1- اصول عکاسی را درک کنید

اگر از هر عکاس حرفه ای بپرسیم چگونه کار را شروع کرده است، خواهد گفت که ایتدا باید اصول عکاسی را به عنوان امری ضروری درک کنیم. منظور از اصول عکاسی دانستن دیافراگم یا نحوه باز و بسته شدن شاتر و مثال های مشابه نیست. موارد ذکر شده را بایستی از قبل بدانید اما دانستن آنها اصول حرفه ای شدن نیست.

منظور درک کردن اصول اولیه هست. به طور مثال باید بدانید در حین حفظ نوردهی یکسان چگونه می توان عمق میدان را کاهش داد یا می توانید احساسات یک تصویر را درک کنید و برای عکس هایتان داستان بسازید.

نکته مهمی وجود دارد این است که همیشه یک عکاس چیزهای بیشتری برای یادگیری در اختیار دارد. برای حرفه ای شدن نباید به آنچه می دانید راضی باشید. همیشه یک چیزی وجود دارد که به بهبود عکاسی کمک می کند. تمرین کنید، به کارهای عکاسان دیگر نگاهی بیاندازید و سعی کنید بفهمید چه عاملی باعث شده عکس های آنها قوی باشند. بعد از آن بروید و تمرین خود را ادامه دهید. سبکی که در آن فعالیت می کنید را توسعه دهید و سعی در کپی تصاویر دیگر عکاسان  نداشته باشید. هنگامی که مطمئن شدید درک بهتری نسبت به قبل دارید برای گام بعدی آماده شوید.

2-  جایگاه خود را انتخاب کنید

وقنی صحبت از تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای به میان می آیید انتخاب سبک و تخصص می تواند حرکت خوبی برای شروع باشد. علاقه و استعداد شما در پرداختن به کدام شاخه ی عکاسی است؟ پرتره، صنعتی ، غذا، تبلیغات. وقتی در انجام کاری تمرکز داشته باشیم علاوه بر پیشرفت به علت مداومت، می توانیم به توسعه ی مهارت های لازم نیز بپردازیم.

در ابتدای عکاسی شما با امتحان کردن تمامی سوژه های عکاسی می توانید به یافتن علاقه ی اصلی خود کمک کنید. پس خود را محدود به یک موضوع نکنید. عکاسی کنید و لذت ببرید .با عکاسی از هر سوژه می توانید مهارت های مختلفی در این مسیر کسب کنید. البته تاکید می کنم ، در ابتدای آموختن عکاسی باید همه ی سوژه ها را به دریچه دوربین خود دعوت کنید . حرفه ای شدن با تمرکز در ادامه ی مسیر آموزش های ابتدایی امکان پذیر است.

عکاسان حرفه ای چه درآمدی دارند

یکی از سوالاتی که برای علاقه مندان به هنر عکاسی پیش می آید این است که چه نوع از عکاسی بیشترین درآمد را برای من دارد؟

درآمد عکاس عروسی

درآمد این حوزه در زمان پاندمی کرونا کاهش چشمگیری نسبت به قبل از آن داشته است. اما خوب می دانیم هیچ زن و شوهری دوست ندارند که تصویری هرچند محدود از لحظه ثبت عقد و پیوند خود در دفتر خاطراتشان نداشته باشند. 

درآمد عکاس محصول

در عصر تبلیغات، یکی از مهمترین اصول معرفی و بازاریابی محصول، عکاسی از آن است. بنابراین بسیاری از شرکت ها و عرضه کنندگان محصولات با قراداد های پروژه ای سعی می کنند تصاویر ماندگار و تاثیرگذاری از محصولات خود به مشتریان احتمالی ارائه دهند. بنابراین هرچقدر حرفه ای تر در این حوزه فعالیت کنید می توانید با عقد قراردادهای بالاتر درآمد خوبی دراختیار داشته باشید.

درآمد عکاس پرتره

یکی از عکاسی هایی که معمولا طرفداران خاص خودش را دارد عکاسی از تصویر شخص است. با توجه به پیشرفت های تکنولوژی و تمایل به انتشار تصاویر شخصی در فضای مجازی، بازار این دسته از عکاسی را داغ تر کرده است. هرکدام از ما تمایل داریم تا با انتشار تصاویر خاص از خودمان درشبکه های اجتماعی نمایشی از خود به دیگران نشان دهیم. بنابراین با کمی تبلیغ ، خلاقیت وآشنایی با نرم افزارهای ادیت تصاویر، می توانیم بازار داغی برای خود دست و پا کنیم.

3- تجهیزات مناسب را تهیه کنید.

در قرن حاضر تنوع زیاد در تجهیزات عکاسی، انتخاب را برای شروع یک عکاسی حرفه ای سخت کرده است. برای تهیه این تجهیزات مجددا ً به نکته شماره 2 برمی گردیم. هنگامی که تصمیم گرفتید در چه نوع عکاسی فعالیت داشته باشید می توانید نسبت به خرید تجهیزات مورد نیاز اقدام کنید. پس پیش نیاز انتخاب ابزار مناسب، انتخاب حوزه فعالیت عکاسی است.

هرچقدر در حوزه ای که عکاسی می کنید پیشرفت کنید. می توانید کمبود ابزار و تجهیزاتی که مورد نیاز شما است را بیشتر احساس کنید.

شاید بگویید هزینه تجهیزات بسیار گران است. بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از خرید، با اجاره ی این ابزارها عملکرد خود را در عکاسی بسنجید.

4- تمرین کنید

آموزش به صورت تئوری بسیار متفاوت تر از آن است که در محل حاضر شویم و اقدام به عکاسی کنیم. هر آموزشی نیازمند اجرا و مشاهده ی نتایج حاصل از آن است.

با مراجعه به عکس های قبلی خود و دنبال کردن آنها تا به امروز می توانید بهتر شدن عملکرد خود را بیشتر احساس کنید.  هر چقدر بیشتر عکاسی کنید با نحوه عملکرد و تکنیک های دوربین خود بیشتر آشنا می شوید و هرچه اصول اولیه را بهتر درک کنید می توانید تصاویر بهتری نیز خلق کنید.

زمانی که عکس می گیرید می بایست برای تجزیه و تحلیل آن وقت بگذارید.به تصاویر نگاه کنید و با سایر حرفه ای های این حوزه مقایسه کنید. همیشه در عکاسی چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. با تمرین می توان به این ناگفته ها دست پیدا کرد.

همه چیز را امتحان کنید، تکنیک های جدیدی به کار بگیرید. ایده ها از پس پرده این تمرین ها و تلاش های بی وقفه به وجود می آیند.

5- واقع بین باشید

اگر به دنبال حرفه ای شدن هستید باید واقع بین باشید. محیط پیرامون و شرایط فعالیت سایر رقبا عواملی هستند که میزان موفقیت ما در محل فعالیتمان را رقم می زنند. این بدان معنی نمی باشد که در محیطی فعالیت کنید که رقیبی نباشد. متمایز بودن به معنی فاصله گرفتن از سایر رقبا نیست. شما باید تلاش خود را نسبت به دیگران بیشتر کنید تا بتوانید به نتایج مد نظر خود دست یابید.

6- فکر نکنید که نور را می شناسید، نور را بشناس

نورپردازی بلاشک کلید خلق یک تصویر ماندگار است. مهم نیست نور طیبعی است یا استودیویی، مهم نورپردازی در هنگام عکاسی است. نور به راحتی می تواند یک تصویر را بسازد یا خراب کند. پس درک این موضوع برای حرفه ای شدن الزامی است.تلاش کنید نور را بشناسید. حد اقل و حداکثر نور، محیط یا استودیو و زمان مناسب روز، مواردی هستند که در نور پردازی می بایست به آن ها توجه کرد. برای همین تلاش کنید نور را بشناسید.

7- کار خود را به بیرون برسانید

نمونه کارها باید از مجموعه بهترین کارهای شما باشند. پس برای آن وقت بگذارید، سختگیرانه انتخاب کنید و آن را در معرض نمایش دیگران قرار دهید.

بزرگترین منتقد خود باشید :

برای بهترین نمایش باید بزرگترین منتقد خود باشید. به کارهایتان با نگاه انتقاد بنگرید. عکس های خود را برای نقد به دیگر عکاسان نشان دهید و بدون  تعصب خاصی از نقد ها در جهت بهبود کارهایتان استفاده کنید.

با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید :

جاناتان نولز عکاس مشهور محصول می گوید : نمونه کار شما باید بازتابی از نوع کاری باشد که می خواهید انجام دهید. دیگران می بایست ابتدا با کار شما ارتباط برقرارکنند تا بتوانید برای ارائه خدمات بیشتر شخص مورد انتخاب آنها باشید.

در آخر،  مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر می خواهید یک عکاس حرفه ای شوید باید به اندازه کافی خوب باشید. صرف نظر از حرفه شما، کیفیت کار شماست که باعث می شود شما مورد قضاوت قرار بگیرید.شما هر چقدر هم درک بالایی از مفاهیم داشته باشید و اصول بازاریابی را به خوبی اجرا کنید تا زمانی که کیفیت کاری نداشته باشید برای هیچ کس شناخته شده نخواهید بود.

امروزه تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای کار آسانی نیست، اما ممکن است. تلاش کنید، واقع بین باشید و با صبر کردن در مسیر حرفه ای شدن به خواسته های خود برسید.

30 تیر 1398

دیدگاه ها

وحید

4 مرداد 1398 - 01:49

دیدگاه اول

پاسخ

وحید

4 مرداد 1398 - 01:50

دیدگاه دوم

پاسخ

وحید

4 مرداد 1398 - 01:50

پاسخ دیدگاه دوم

پاسخ

وحید

4 مرداد 1398 - 01:50

دیدگاه سوم

پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.