Elisam Group

دنیای متفاوت با تولید محتوا

6 ترفند برای خلق یک عکس ماندگار توسط افراد مبتدی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به ابزارهای ثبت تصاویر، خلق یک اثر هنری در قالب عکس می تواند برای هر فردی جذاب باشد. قرار نیست یک عکاس حرفه ای باشیم اما می توانیم کارهای به یاد ماندنی انجام دهیم.پس بیایید با کمک این ابزار ها خلاقیت خود را در عکس گرفتن محک بزنیم. شاید یکی از مهمترین دغدغه های افراد مبتدی برای ثبت یک عکس ماندگار، پیدا کردن سوژه مناسب عکاسی باشد. اما می توانیم با پیشنهادات زیر، کمی از این مشکلات کم کنید.

با تار کردن پس زمینه عکس شروع کنید

بیایید در ابتدای کار با یک تکنیک ساده شروع کنیم. عکس با داشتن پس زمینه تار از جلوه ی بیشتری برخوردار خواهد بود.کاری که به وسیله ی هر لنزی امکان پذیر است.استفاده از دیافراگم بزرگ باعث ایجاد ناحیه کم عمق تری در فوکوس عکس می شود. با این کار شما یک تصویر با پس زمینه تار خواهید داشت.البته باید توجه داشته باشید اگر دو نفر در عکس شما هستند دیافراگم را جوری تنظیم کنید که پس زمینه سوژه ی مورد نظر شما کاملا تار شود. برای آشنایی با تنظیمات دیافراگم بهتر است آموزش های مربوط به آن را دیده باشیم.

قانون یک سوم در عکس را رعایت کنید

کافی است دو خط فرضی عمودی و افقی بر روی عکس ترسیم کنیم.9 قسمت در تصویر به وجود می آید. ناخودآگاه نقاط تلاقی در تصویر چشم نواز خواهد بود .بنابراین محل سوژه عکس را برای جلوه ی بیشتر در این نقاط قرار می دهیم . با این کار می توانید جذابیت عکس خود را به راحتی افزایش دهید.

از ستاره ها عکس بگیرید

برای افراد مبتدی عکاسی از ستارگان می تواند سوژه ی مناسبی باشد. البته منظور، ستارگان واقعی نیست.در واقع از هر نقطه ای که نور تولید می کند می توانیم در عکس خود استفاده کنیم.کافی است از هر نقطه ای که منبع نور است با کوچکتر کردن دیافراگم ستاره ای فرضی خلق کنیم. چراغ های خیابان، چراغ های ماشین، خورشید و غیره می توانند منابع مناسبی برای این کار باشند.

ستاره ها عکس بگیرید

به کمک پنجره یک عکس پرتره ساده بگیرید

برای افراد مبتدی، یکی از سوژهای مناسب عکاسی، پرتره با نور طبیعی پنجره است. البته این نور نباید نور مستقیم خورشید باشد. کافی است در کنار پنجره بایستید و با نوری که بر سوژه می تابد عکس بیاندازید. با جابجایی سوژه در کنار پنجره می توانید سایه ها را در عکس خود شریک کنید و به جذابیت آن بیافزایید.

عکس پرتره

از زاویه دیگری عکس بگیرید

با تغییر زاویه می توانیم حالت جدیدی در عکس های خود ایجاد کنیم. ما معمولاً به زاویه در عکاسی توجه نمی کنیم و از رو به رو اقدام به عکس انداختن می کنیم.یکی از زاویه های مناسب که می تواند عکس ما را جذاب کند ، عکاسی از بالاست. نگاه از چشم یک پرنده بسیار جالب است.همچنین در مکان هایی که آفتاب مستقیم دارد این زاویه می تواند فضای بیشتری به عکاس بدهد تا با بازی سایه ها تصاویر خلاق تری خلق کند. عکاسی از زاویه هایی غیر معمول عکس های شما را خاص و منحصر به فرد می کند.

زاویه دیگر عکاسی

در حین حرکت عکس بگیرید

یک ایده ی جذاب برای افراد مبتدی، عکس گرفتن از اشیاء در حال حرکت است. توربین های بادی، دوچرخه، حرکت ماشین ها، ضربه به توپ و غیره می تواند سوژه ای خوبی برای این موضوع باشند.شاید با خود بگویید اینکار برای من سخت است. اما اصلاً نگران نباشید. کافی است سرعت شاتر خود را تنظیم کنید و برای خلق یک عکس ماندگار دست به کار شوید.

در حین حرکت عکس بگیرید

دست به کار شوید

اگر در عکاسی مبتدی هستید هیچ جای نگرانی نیست. ترفند هایی که در بالا به آن اشاره شد می تواند برای شروع کردن مفید باشند. اما مهمتر از این موارد، عکس گرفتن و اقدام کردن است. دوربین خود را بردارید. تمرین عکاسی با تغییرات دیافراگم، شاتر ، ISO و یا هر سه می تواند نگرانی شما از کاربرد این موارد را کاهش دهد.

چند توصیه به عکاسان مبتدی

هرگز در ابتدا اقدام به خرید تجهیزات گران قیمت عکاسی نکنید

برای شروع عکاسی نیازی به داشتن تجهیزات گران قیمت نیست. زیرا شما در ابتدا نمی دانید که چه ابزاری در عکاسی مورد نیاز شما است و صرفاً به خاطر یکسری هیجانات زودگذر اقدام به خرید تجهیزات می کنید. بنابراین با تمرین های بیشتر در عکاسی و گرفتن عکس های بیشتر، می توانید ابزار های مورد نیاز خود را شناسایی و تهیه کنید. با امکانات کم هم می توان عکس های فوق العاده گرفت. پس موفقیت خود در عکاسی را مشروط به داشتن متعلقات اضافی نکنید.

سه پایه ی ارزان، اولین پیشنهاد خرید

با وجود تاکید به عدم خرید تجهیزات گران قیمت، پیشنهاد می کنم داشتن یک سه پایه ارزان قیمت را امتحان کنید. کاهش لرزش دست به عکس های شما جلوه ی بیشتری می دهد. برخی از عکس ها به کمک تایمر دوربین نیاز دارد. به همین منظور سه پایه می تواند ثبات در عکاسی شما را تا حدودی تضمین کند.

برای عکس گرفتن فهرست تهیه کنید

در بعضی از مواقع، امکان حمل دوربین میسر نمی باشد. بهترین کار،همراه داشتن یه دفترچه یادداشت کوچک است که به وسیله ی آن سوژه های احتمالی مشاهده شده را یادداشت و در فرصت مناسب برای گرفتن عکس اقدام کنیم. شرایط محیطی، نورپردازی، زاویه دید و سایر موارد مورد نیاز را نیز ثبت کنید تا برای حضور در محل، تمامی تجهیزات لازم را همراه خود بیاوریم.

از سوژه ها به سادگی عبور نکنید

از سوژه ها به راحتی عبور نکنید. گاهی گرفتن عکس ساده از یه سوژه ی پیش پا افتاده می تواند عکس بی نظیری را به وجود آورد. نور ایجاد شده بر روی یک شی، گل های وحشی، عناصر بصری موجود در محیط و غیره می تواند برای گرفتن عکس و تمرین عکاسی بسیار موثر باشند.

به آموزش دیدن اشتیاق داشته باشید

آموزش دیدن در هر موضوعی با هر سطح دانشی می تواند به رشد ما کمک بزرگی کند. هیچ وقت با خود نگویید که تمام فنون عکاسی را بلد هستید. هر روز برای آموختن اشتیاق داشته باشید. با این کار می توانید به دانستی های به روز دست یابید. عکاسی هم مانند سایر حرفه ها نیازمند به روز بودن است.

به طور منظم عکس بگیرید

برای عکس گرفتن کمال گرایی را کنار بگذارید. اینکه حتما باید عکس شما بی نقص باشد نه تنها کمکی به پیشرفت شما نمی کند حتی می تواند مانع بزرگی سر راه شما در مسیر عکاسی باشد. بنابراین به طور منظم و بدون در نظر گرفتن کیفیت عکس ها عکاسی کنید. تمرین و پشتکار کلید موفقیت در هر کار است. عکاسی به صورت منظم می تواند آموزه های شما را بسنجد و شوق آموزش دیدن را در شما دو چندان کند.

نکته ناب

و در آخر

برای خود چالش در نظر بگیرد و از رفتن به دل تازه ها نترسید. شما با گرفتن عکس به طور منظم، افزایش سطح آموزش های خود و پیاده سازی آن در عکاسی می توانید روز به روز در این حرفه پیشرفت داشته باشید. دیوانه وار به سراغ انجام هر کاری بروید؛ موفقیت از حرکت کردن و قدم برداشتن های یکپارچه و مداوم بوجود خواهد آمد.

19 دی 1400

دیدگاه ها

بهاره

20 دی 1400 - 14:50

برای من که جذاب بود

پاسخ

سامان نجاتی

21 دی 1400 - 11:14

خداروشکر. امیدوارم مفید بوده باشه برای شما

پاسخ

فریبا نبی زاده

20 دی 1400 - 17:37

سلام جناب نجاتی
مقاله بسیار مفید و کاربردی بود. دستمریزاد. موفق باشید.

پاسخ

سامان نجاتی

21 دی 1400 - 11:15

ممنون از حسن توجه شما.

پاسخ

زهرا علیزاده

20 دی 1400 - 19:53

مقالهٔ خیلی خوب و کاملی بود. نکات کاربردی و مفیدی رو بیان کرده بودید. موفق باشید.

پاسخ

سامان نجاتی

21 دی 1400 - 11:16

سپاس از شما. امیدوارم مفید بوده باشه براتون

پاسخ

ماریا صفوی

20 دی 1400 - 20:31

عالی بود خیلی نکته‌های خوبی در زمینه‌ی عکاسی یاد گرفتم که هیچوقت بهشون فکر نکرده بودم. ممنونم

پاسخ

سامان نجاتی

21 دی 1400 - 11:16

ممنون از شما.امیدوارم تونسته باشه کمکی کرده باشه به شما

پاسخ

مریم ظاهری

21 دی 1400 - 14:56

مقاله‌ی آموزنده‌ای نوشتین آقای نجاتی،عالی👌👏 موفق باشید🌱

پاسخ

مرضیه نادم

22 دی 1400 - 13:32

مطالبتون بسیار عالیی و کاربردی بودند
ممنونم از مطالب عالی تون🌹👌

پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.