Elisam Group

دنیای متفاوت با تولید محتوا

چرا خودآگاهی مهم است و چگونه می توان آن را توسعه داد

در حال مطالعه مقاله ای از مایکل پیترزاک بودم. احساس کردم بخش هایی از این مقاله در آمیخته با اطلاعات ناچیز من می تواند 5 دقیقه از وقت یک روز شما را بگیرد اما نتیجه ای به مراتب بزرگ تر برای خودآگاهی شما به ارمغان آورد، اگر خودتان بخواهید:

شما یک روز صبح در یک جنگل بیدار می شوید. یک رودخانه در لا به لای درختان در جریان است و در فاصله ای دور ، کوه ها را می بینید. شما نمی دانید که چگونه به اینجا رسیده اید ، یا اینجا کجاست. چه کار میکنی؟

آیا می نشینید و منتظر می شوید که عابران شما را نجات دهند ، یا اینکه به امید دیدن منظره ای بهتر و احتمال کشف این رمز و راز قدم در راه زمین مرتفع می گذارید؟ این خلاصه انتخابی است که به هنگام تولد به هر انسانی داده می شود: محکم بنشینید و زنده بمانید ، یا حرکت کنید و به دنبال حقیقت باشید؟

راحت ماندن و زندگی در همان روز بارها و بارها آسان تر است. اما زندگی واقعی به معنای کاوش در اعماق روح ما برای ایجاد مداوم نسخه های بهتر از خودمان است.

چه چیزی در این راهنما وجود دارد؟ این یک راهنمای جامع برای شناخت و پیشرفت خود است. بله ، این یک وعده جسورانه است ، اما من می دانم که این روش ها جواب می دهد ، زیرا آنها روی من کار کردند.

اگر شما می خواهید:

بدانید که چرا در زندگی جایگاهی نیستید که می خواهید باشید و یا روابط بهتری با خود و دیگران داشته باشید باید اهدافی را انجام دهید که به نظر می رسد دور از دسترس شما نیستند . دست از تلاش بردارید و وارد جریان زندگی شوید . ترس ها ، اعتقادات و عادت هایی که مانع شما می شوند را کنار بگذارید . سپس احساس خواهید کرد که این راهنما برای شما نوشته شده است.

دکتر تاشا اوریچ یک روانشناس ، محقق و نویسنده است که در سال 2014 مطالعه خودآگاهی را انجام داده است. پس از مصاحبه با 5000 شرکت کننده ، او تشخیص داد که دو نوع مشخص وجود دارد:

خودآگاهی درونی:

“چقدر ارزشهای خود ، احساسات ، آرزوها ، متناسب با محیط ، واکنشها و تأثیر بر دیگران را به وضوح می بینیم.”

خودآگاهی خارجی:

“درک چگونگی نگاه دیگران نسبت به ما ، از نظر همان عواملی که در بالا ذکر شده است.” و رشد شخصی؟ محققان آن را به عنوان “مهارتی برای تغییر و توسعه عمدی” می دانند.

برای خودآگاهی آموزش ببینیم

جهان و همه ی متعلقات آن با سرعت بسیار زیادی در حال رشد هستند. بنابراین سزای سکون و کم تحرکی ما عقب ماندگی از همه ی دستاورد های کنونی است. انسان همانند نرم افزار های عرصه ی تکنولوژی نیازمند بروزرسانی و رفع نواقص گذشته است و این موضوع با آموزش مداوم امکان پذیر است.

نورو پلاستیسیته یک حوزه علمی جدید است که به ما می گوید مغز ما در طول زندگی بسیار سازگار است. عضلات با استفاده مکرر رشد می کنند و مسیرهای عصبی نیز همین کار را می کنند ، به همین دلیل زندگی ما به همان چیزی تبدیل می شود که بیشتر اوقات درباره آن فکر می کنیم.

پس به کمک آن می توانیم هدفمند آموزش ببینیم. به طور مثال من علاقمند به حوزه ی کوچینگ هستم. به آن فکر می کنم، الزامات آن را شناسایی و در مسیر ارتقای علاقه ی خود آموزش های لازم را می بینم.

خودآگاهی از نگاه به درون آغاز می شود

اگر می خواهید نحوه کار یک ماشین را بفهمید ، دیر یا زود باید درب موتور آن را بالا بزنید و اگر حتی لازم باشد به زیر ماشین بروید. مطمئناً شما می توانید از کتابها یا کلاسها چیزهای زیادی یاد بگیرید ، اما این دانش ثانویه فقط می تواند شما را تا این حد برساند.

ارزشمندترین یادگیری از طریق تجربه مستقیم حاصل می شود و اگرچه ممکن است وسوسه شوید که پادکستهای بی پایان درباره خودآگاهی را بشنوید یا کتابهای بزرگی درباره رشد شخصی بخوانید (که باید این کار را انجام دهید). اما در نهایت باید به درون خود نگاه کنید. تکنیک های دنبال شده را بخوانید ، اما حتماً آنها را نیز تمرین کنید.

“تمام مشکلات بشریت ناشی از ناتوانی انسان در نشستن ساکت و آرام در یک اتاق است.” – بلیز پاسکال

با خود دوست شوید

شخصیت های نوع A که من می دانم می توانند برای خودشان شرور باشند. چند سال پیش ، در یک رویداد تونی رابینز ، تونی از جمعیت 10 هزار نفری پرسید ، “چند نفر از شما احساس می کنید که کافی نیستید؟” به خاطر داشته باشید که این رویداد 800 دلاری افراد با انگیزه و توانمند را به خود جلب می کند. 95% از دستهای اتاق به سمت بالا شلیک شده اند.

افراد باهوش و جاه طلب اغلب سخت ترین تقابل ها را با عشق به خود دارند ، اما عدم قدردانی از خود مانند ساختن دیواری بین خود و بالقوه است.

چه چیزی را انتخاب می کنید؟

ما در بیابان رها شده ایم ، بدون هیچ راهنمای واقعی ، جز راهنماهایی که برای خود جمع می کنیم: کتاب ، مربی ، چالش.

چه هدفی بالاتر از کشف اینکه چه کسی هستیم؟

معنای زندگی مطمئناً با تولید مثل نسل به نسل پایان نمی یابد. این نمی تواند ثروت اندوزی باشد . شما نمی توانید آن را با خود ببرید. چه شادی بیشتری در زندگی از صعود به بالاترین حد ممکن کوه موفقیت ما ، و دیدن ثمره کار ما در موفقیت ها و خوشبختی ما وجود دارد؟

خودآگاهی رمز شناخت جهان پیرامون ماست. قدرتی که از خود آگاهی در ما به وجود می آید می تواند بر هر مشکل و بحرانی که در طول زندگی با آن برخورد می کنیم غلبه کند. برای خود آگاهی باید سفر پر پیچ و خمی را آغاز کنیم. راهی مبهم که با ابزار های معرفی شده امکان عبور از آن فراهم می شود.

به این سفر خوش آمدید.

دیدگاه ها

فریبا نبی زاده

21 دی 1400 - 23:40

بسیار عالی مطلبتون چقدر در ارتباط با مقاله امشب من است. اگر مایل باشید میتونیم مقالات مون رو بهم لینک دهیم.
موفق باشید.

پاسخ

مرضیه نادم

22 دی 1400 - 13:29

جناب آقای نجاتی مطالبتون عالی بود👌
سفربه‌درون خود یک سفر شگفت‌انگیزه
اگر قضد داریم رشدفردی داشته باشیم
باید این رشد ابتدا از درون آغاز بشه

پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.